Mesec: april 2020.

PRVOMAJSKI PROGLAS SAVEZA SAMOSTALNIH SINDIKATA SRBIJE

Prvi put u novijoj istoriji radnici će svoj praznik, 1. Maj – Međunarodni dan rada, obeležiti u vanrednim okolnostima, u svojim domovima, bez mogućnosti da se tradicionalno okupe i javno upute poruku vladi i poslodavcima.

Ipak, tako izolovani u nastojanju da na taj način sprečimo širenje korona virusa unutar zajednice i zaštitimo najstarije i druge osobe sa zdravstvenim problemima, pokazujemo solidarnost koja će nam, i ovoga puta, pomoći da pobedimo nevidljivog neprijatelja.

Tako solidarni i jedinstveni moramo ostati i ubuduće u nastojanju da podignemo privredu, koja je stajala u prehodnim mesecima, ali i u svojim zahtevima za bolji svet rada, viši standard i veća socijalna ulaganja.

Ova kriza je još jednom pokazala vrednost svih radnika za funkcionisanje društva i naš svakodnevni život. Osim zdravstvenih radnika, koji se nadljudskim naporima bore na prvoj liniji odbrane od virusa, i trgovci, komunalci, apotekari, pekari, građevinari i mnogi drugi, koji su retko u fokusu javnosti, potvrđuju da se bez njihovog rada ne može odvijati normalan život. Pri tom, ne smemo zaboraviti ni sve one koji zbog epidemioloških mera uopšte ne mogu da rade, iako je i njihov doprinos našem životu značajan.

I nije dovoljno da im se samo zahvaljujemo aplauzom, već su njima i svim ostalim zaposlenima potrebne veće plate, bolji uslovi rada, uključujući i bolju zaštitu zdravlja i sigurnost na radu.

Savez samostalnih sindikata Srbije smatra da ova kriza može biti prekretnica i putokaz vlastima i poslodavcima da ulažu u radnog čoveka, koji jedini stvara materijalnu vrednost i od čijeg rada zavisi svaki profit preduzeća i budžet zemlje.

Zato za Međunarodni praznik rada šaljemo jasnu poruku da neodgovorni poslodavci neće moći da profitiraju od sadašnje situacije, niti da krše radnička prava.

Pozivamo ih da ne smanjuju plate, da ne otpuštaju radnike, da vode računa o radnom vremenu i o bezbednosti na radnim mestima.

U protivnom, u nama će, kao i uvek do sada, imati ljutog protivnika i istinskog borca za radnog čoveka, kojeg ćemo na sve načine zaštititi.

Socijalno pravedno društvo mora biti i jeste naš cilj.

KOLEKTIVNI UGOVORI ZA ĆERKE FIRME

Naftagas – Tehnički servisi d.o.o. Zrenjanin dobili su novi Kolektivni ugovor krajem marta, kojim je obezbeđeno usklađivanje sa ostalim kolektivnim ugovorima u kompaniji. Pregovarački tim Sindikata je nastojao da se za zaposlene sačuvaju već postojeće beneficije, kao i da se u Ugovor inkorporiraju nove, koje posebno štite socijalno ugrožene kategorije i dalje unapređuju uslovi rada.

Novim Kolektivnim ugovorom zaposleni u Naftagas – Tehničkim servisima dobili su pravo na organizovani sistematski pregled najmanje jednom u dve godine o trošku poslodavca. Potom, svi zaposleni koji rade u preraspodeli radnog vremena, za vreme koriščenja slobodnih dana na ime preraspodele imaju pravo na naknadu troškova za ishranu u toku rada. Uvedena je solidarna pomoć za sve zaposlene koji boluju od težih bolesti, za vreme bolovanja dužeg od 60 dana, u visini razlike između osnovne zarade uvećane za minuli rad i naknade zarade za vreme privremene sprečenosti za rad. Obnovljeno je pravo na jubilarnu nagradu za 10 godina staža kod poslodavca. Ovo su samo neka od novouvedenih prava za radnike, koja su obezbeđena novim Kolektivnim ugovorom.

Nove kolektivne ugovore dobile su i ostale ćerke firme (Naftni servisi i NTC), kojima su na sličan način sačuvana ranija najvažnija prava i obezbeđene važne nove beneficije. Do kraja aprila se očekuje potpisivanje novog kolektivnog ugovora i za Transport, čime će se zaokružiti proces kolektivnog pregovaranja.

I pored ovog teškog stanja u kome se danas nalazi ceo svet, Poslodavac i Sindikat su kroz konstruktivne dijaloge došli do zajedničkog jezika i na najbolji mogući način zaštitili najvažnija prava i interese radnika.

OBELEŽAVANJE GODIŠNJICE STRADANJA RADNIKA ENERGANE U NATO BOMBARDOVANJU

OBELEŽAVANJE GODIŠNJICE STRADANJA RADNIKA ENERGANE U NATO BOMBARDOVANJU

I ove godine, 4. aprila, zaposleni Rafinerije nafte Pančevo će odati počast kolegama koji su izgubili život u NATO bombardovanju Rafinerije. Zbog aktuelne epidemiološke situacije i uvedenog vanrednog stanja, ove godine će komemoracija biti upriličena samo u krugu kompanije i bez prisustva medija.

Pre tačno 21 godinu, u drugom napadu na pančevačku Rafineriju, na svojim radnim mestima život su izgubili Dejan Bojković (28), Mirko Dmitrović (29) i Duško Bogosavljev (50), dok je trojica kolega zadobilo trajni invaliditet. Rafinerija je tokom trajanja vojne intervencije NATO sedam puta bombardovana i pretrpela je velike gubitke, ali je 4. aprila zadat najteži udarac i nanet nenadoknadiv gubitak, kada su ugašeni životi naših dragih kolega. Sećanje na njihovu hrabrost, ljudske, profesionalne i kolegijalne vrednosti zauvek je prisutno u krugu Rafinerije.

Na dan pogibije Dejana, Mirka i Duška, biće položeni venci kod Spomenika poginulim radnicima i odata počast našim herojima, čija imena su ostala zauvek uklesana u istoriju Rafinerije, a 4. april kao najteži dan za sve rafinerce.

MERE ZAŠTITE PROTIV CORONAVIRUSA

U vezi sa aktuelnom epidemiološkom situacijom u zemlji izazvanom širenjem virusa COVID 19, Sindikat Rafinerije nafte Pančevo apeluje i moli sve kolege da se striktno pridržavaju svih propisanih mera zaštite u našoj kompaniji, kako bismo svi zajedno minimizirali rizik od transmisije virusa u našoj radnoj sredini.

Svi radnici u Bloku Prerada imaju na raspolaganju dovoljnu količinu ličnih zaštitnih sredstava i opreme (maske, rukavice, dezinfekciona sredstva), koju je neophodno koristiti konstantno tokom rada. Podsećamo da je poslodavac, u cilju sprečavanja širenja infekcije korona virusom SARS-Cov-2, uveo rigoroznu kontrolu uvedenih mera i svakodnevni nadzor da li zaposleni opremu koriste na pravilan način. Nepoštovanje mera nije samo povreda radne discipline, već predstavlja i ugrožavanje zdravlja naših najbližih – porodica, kao i kolega sa kojima radimo.

Pored posebnih mera, važno je da se striktno poštuju i standardne mere prevencije u ovakvim okolnostima, odnosno, adekvatna higijena ruku sredstvima na bazi 70% alkohola, kao i mere respiratorne higijene (korišćenje maski). Takođe je važno da se održava preporučena udaljenost od druge osobe od najmanje dva metra, kao i da se smanje uobičajeni socijalni kontakti i okupljanja u zatvorenim prostorijama.

Molimo sve kolege da budemo odgovorni prema svom zdravlju i zdravlju naših bližnjih, jer štiteći sebe od potencijalne zaraze štitimo i sve oko nas.